Így zárkózik fel Magyarország a nyugati innovációs ökoszisztémákhoz

2020. július 22. 22:09

Az Innovációs és Technológiai Minisztérium (ITM) kezdeményezésére létrejövő nemzeti laboratóriumok a nemzetgazdaság számára különösen ígéretes tématerületek hazai tudáscentrumait összefogva a jelentős világméretű kihívásokra válaszokat adó, nemzetközi szinten elismert tudományos csomóponttá válhatnak – emelte ki Palkovics László innovációs és technológiai miniszter a program projektindító konferenciáján Budapesten a minisztérium közleménye szerint.

2020. július 22. 22:09
null

A tárcavezető a közlemény szerint jelezte, hogy négy fő kutatási-fejlesztési területen (ipar és digitalizáció, kultúra és család, egészség és biztonságos társadalom és környezet) belül tervezetten 18 nemzeti laboratórium kialakítása kezdődik meg idén, mintegy 14 milliárd forint felhasználásával.

A laboratóriumok egyebek mellett az autonóm rendszerek, az éghajlatváltozás, a mesterséges intelligencia és a virológia témaköreivel foglalkoznak majd. Zömük fővárosi központtal működhet, de közülük több kötődik a szegedi ELI szuperlézer központhoz.

A több éves, kiemelt nemzeti program a Nemzeti Kutatási, Fejlesztési és Innovációs Hivatal kezelésében valósul meg.

A miniszter szólt arról is, hogy a sikeres működés érdekében az ITM létrehozta a nemzeti laboratóriumok programirányítási rendszerét. Ennek célja a nemzeti laboratóriumok által meghatározott kutatások, célkitűzések előrehaladásának közvetlen nyomon követése, szakmai támogatása, hazai és nemzetközi hálózatosodásának elősegítése, az eredményesség ösztönzése – írták.

(MTI)

MTI Fotó: Koszticsák Szilárd

Összesen 4 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
aranyoska
2020. július 28. 16:55
Az, hogy az allam bizonyos kutatasi tevekenysegeket jobban tamogat mint masokat, az teljesen rendben van, a kormanynak van egy elkepzelese, merre kormanyozza az orszag hajojat, ebbe bele tartozik az ipar/tudomany iranyvonal is. A problema abban van, ha ez ennyire aranytalan. A nemzeti laboratoriumok keretosszege tobszorose annak, amit az egesz akademiai kutatohalozatra forditunk. Ez akkor is aranytalan, ha figyelembe vesszuk hogy a nemzeti laboratoriumok halozata egyetemi intezmenyeket is magukban foglal. Celszerubb lenne az egesz kutatasi halozat szinvonalat emelni es egy olyan tematikus palyazati rendszert kialakitani, ahol a palyazatok temajat a kormany hatarozza meg, de barki palyazhat a vegrehajtasra. Ezen palyazatok osszege lehet joval magasabb, mint egy atlagos kivallosago palyazat. Most ki lett jelolve nehany intezmeny, hogy ok a "Nemzeti Laboratorium". Biztos hogy jol valasztottunk?
k33
2020. július 27. 22:11
Kína is így kezdte.
nempolitizálok
2020. július 27. 14:11
Egyre kevésbé.
madarpok
2020. július 25. 22:31
Összeszerelő ország.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!