Októberben is kétszámjegyű bérszáguldás

2020. január 06. 15:26

A keresetek tavalyinál valamivel enyhébb növekedésére számítanak az elemzők az idei évben is, amiben a korábbinál nagyobb szerepet játszhatnak majd a kormányzati intézkedések.

2020. január 06. 15:26
null

A Központi Statisztikai Hivatal (KSH) hétfőn kiadott  jelentése szerint tavaly októberben a bruttó átlagkereset 11,6 százalékkal volt magasabb, mint egy évvel korábban. Az októberi 2,9 százalékos inflációval számolva az októberi reálkeresetek 8,5 százalékkal voltak magasabbak az egy évvel korábbiaknál. A vállalkozásoknál 11,5 százalékkal 378 ezer forintra nőttek a bruttó átlagkeresetek tavaly októberre, a költségvetési szektorban, közfoglalkoztatottak nélkül számolva, 10,7 százalékos növekedéssel 374 ezer forint volt a bruttó átlagkereset.

Virovácz Péter, az ING Bank vezető elemzője az MTI-hez eljuttatott kommentárjában arra hívta fel a figyelmet, hogy

a szociális hozzájárulási adó csökkentése, az állami szféra egyes területeit érintő bérmegállapodások és a munkaerőhiány együtt tartotta még októberben is kétszámjegyű szinten a bérnövekedést.

Ez várhatóan a tavalyi év utolsó két hónapjában is kitart majd, de 2020-ban már egyszámjegyűre lassulhat a bérdinamika, döntően a munkaerőhiány kis mértékű mérséklődése miatt. Ugyanakkor könnyen lehet, hogy év közben bejelentenek újabb bérrendezéseket a közszférában, így egyáltalán nem zárható ki, hogy idén is 10 százalék felett emelkedjenek a bérek.

Horváth András, a Takarékbank vezető elemzőjének megítélése szerint októberben a képzett munkaerő egyre fokozottabb hiánya és a bérminimum emelések hatására nőttek a bruttó bérek a várakozásokat némileg meghaladó mértékben. 2020-ra a megállapított ismételten 8 százalékkal növekvő bérminimumok miatt is 9 százalékot várhatóan meghaladó bérnövekedést várnak a Takarékbank elemzői, ami 5,5 százalék körüli reálbér növekedést jelent. A továbbra is kifeszített munkaerőpiac és a rekord alacsony munkanélküliség miatt

a bérnövekedés dinamikája a következő időszakban is hasonlóan intenzív marad Magyarországon.

Regős Gábor, a Századvég Gazdaságkutató makrogazdasági üzletágának vezetője kiemelte, hogy októberben a versenyszférában és a közszférában hasonló volt a bérek növekedésének üteme, mert a közszféra egy részén, például egészségügy egyes területein a bérek rendezésére került sor. 2020-ban a bérek tavalyinál némileg lassabb, de továbbra is erőteljes növekedésére számítanak a Századvég elemzői, az átlagos növekedés megközelítheti a 10 százalékot.

Ebben fontos szerepet játszhatnak majd a közszféra bérrendezései is, amelyeket több területen (például oktatás) is folytatni kell a munkaerő elvándorlásának megakadályozása érdekében. A szociális hozzájárulási adó idei esetleges további csökkentése szintén a bérek növekedésének irányába hathat. A versenyszféra béremeléseit ugyanakkor mérsékli a külső környezet bizonytalansága.

(MTI)
 

Összesen 30 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
Akitlosz
2020. január 14. 23:18
Kétszámjegyűre nőtt a propagandacikkek száma. Derék adat az átlagbér, csak az a baj, hogy a bérből élőknek csupán a 23%-a keres az átlagbérnél többet, 77%-uk annál kevesebbet keres. Közöttük 30% a minimálbéres. Azaz az átlagbér adat messze nem tükrözi az átlagos dolgozó keresetét.
Akitlosz
2020. január 14. 23:18
Aranyban kevesebb a mai fizetés, mint volt 2010-ben. Elsősorban azért nőnek a bérek csupán számokban, mert rekord értéktelenné vált a forint. Ennyit a "bérszáguldásról".
qwrtzq
2020. január 11. 21:59
a forint piaci ára gyakorlatilag 2009re már 300 forint volt, azért volt alacsonyabb, mert a lakossági és államháztartási devizahitelállomány miatt nyomni kellett bele a forintmilliárdokat 11 év alatt mennyit értéktelenedett? 10%-ot? nevetséges azt nyilván nem te fizetted ki nemigaz? :DD hogy a drágaaranyossimorúr minden évben benyújtott egy jó vastag számlát a költségvetés felé
fogas paduc
2020. január 09. 11:10
Akkor te majd annak fogsz ürölnmi - " végre nem nőttek az átlag bérek." Gondolom, 2009-ben amikor nominális bércsökkentés volt, akkor orgazmusod lehetett.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!