Theresa May: Maradhatnak majd az EU-s állampolgárok

2017. június 26. 17:50

A Brexit után sem kell távoznia azoknak az EU-s állampolgároknak, akik törvényesen tartózkodnak Nagy-Britanniában – közölte Theresa May miniszterelnök. May szerint később határozzák meg azt a határnapot, amely után az újonnan érkezőkre már más letelepedési szabályok lesznek érvényesek.

2017. június 26. 17:50

Theresa May brit miniszterelnök szerint a jelenleg törvényesen Nagy-Britanniában élő külföldi EU-állampolgárok közül senkinek nem kell majd távoznia a Brexit, vagyis a brit EU-tagság megszűnésének időpontja után.

May, aki az EU-állampolgárokra vonatkozó tervezett jövőbeni bevándorlási szabályozás fő pontjait ismertette hétfőn a londoni alsóházban, kijelentette: azok a külföldi EU-állampolgárok, akik a később meghatározandó határnapig legalább öt éve folyamatosan Nagy-Britanniában élnek, „letelepedett” státust kapnak, és ugyanolyan jogosultságok illetik majd meg őket az egészségügyi ellátásában, az oktatásban, a szociális juttatásokban és a nyugellátásban, mint a brit állampolgárokat.

Később lesz határnap

Azok, akik a kijelölendő határnap előtt érkeznek, de a brit EU-tagság megszűnéséig nem töltenek el öt évet Nagy-Britanniában, szintén maradhatnak, amíg az ötéves tartózkodási időszakot ki nem töltötték, és ezután folyamodhatnak a letelepedett státusért a brit hatóságokhoz. Theresa May szerint később határozzák meg azt a határnapot, amely után az újonnan érkezőkre már más letelepedési szabályok lesznek érvényesek. A kormányfő ismertetése szerint ez a határnap nem lehet korábbi, mint az a nap – vagyis március 29. –, amikor ő bejelentette a Lisszaboni Szerződés 50. cikkelyének aktiválását, hivatalosan elindítva a brit EU-tagság megszűnéséhez vezető folyamatot, és nem lehet későbbi a brit EU-tagság megszűnésének napjánál.

Theresa May alsóházi nyilatkozatával egy időben tette közzé a brit kormány a szabályozási tervezet részletes, 22 oldalas összefoglalóját. Ez leszögezi, hogy azok a külföldi EU-állampolgárok, akik a majdan kijelölendő határnap után érkeznek tartós letelepedés céljából Nagy-Britanniába, szintén maradhatnak legalább átmeneti ideig, és személyes körülményeiktől függően később ők is jogosulttá válhatnak az állandó letelepedésre, de az e csoportba tartozók már nem számíthatnak arra, hogy garantáltan megkapják a letelepült státust. Az új szabályozás egyik alapelve az is, hogy a brit kormány nem kíván családokat szétszakítani. Azok a családtagok, akik a brit EU-tagág megszűnése előtt csatlakoznak letelepedett státusra jogosult EU-állampolgár hozzátartozójukhoz, öt év után szintén folyamodhatnak letelepedett státusért. A brit EU-tagság megszűnése után a letelepedett külföldi EU-állampolgárok ugyanolyan feltételekkel hozhatják Nagy-Britanniába külföldi hozzátartozóikat, mint a brit állampolgárok.

Az állampolgárság előszobája

A dokumentum hangsúlyozza, hogy a letelepedett státus nem azonos a brit állampolgársággal, de akik megkapják ezt a státust, legalább hatévnyi életvitelszerű nagy-britanniai tartózkodás után brit állampolgárságot kérhetnek. Általános szabályként azonban a letelepedett státus megszűnik, ha e státus birtokosa két évnél hosszabb ideig folyamatosan távol van Nagy-Britanniától, hacsak nem fűzik „szoros szálak” az országhoz. Theresa May az új szabályozási tervezetet ismertető hétfői alsóházi felszólalásában megerősítette azt a többször hangoztatott álláspontját, hogy minderről viszonossági alapon kell megállapodásra jutni az Európai Unióval, mivel Londonnak biztosítania kell az EU-tagországokban élő brit állampolgárok jogosultságainak megőrzését is.

Nagy-Britanniában becslések szerint 3,2 millió külföldi EU-állampolgár, a külföldi uniós országokban 1,2 millió brit állampolgár él. Jeremy Corbyn, a legnagyobb ellenzéki erő, a Munkáspárt vezetője a tervezet ismertetése utáni alsóházi vitában kijelentette, hogy a konzervatív kormány javaslatcsomagja „nem túl nagyvonalú”. Corbyn megismételte a Labour régóta vallott álláspontját, amely szerint a kormánynak azonnali hatállyal, egyoldalúan és feltételek nélkül garantálnia kell a külföldi EU-állampolgárok jelenlegi jogosultságainak jövőbeni érvényesítését.

(MTI)

 

Összesen 10 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
kizökkentidő
2017. június 27. 09:26
"Tudom nem szép dolog ilyet mondani, meg ránézésre ítélkezni sem, de ez a hölgy így orcára, olyan "rokonszenves"... Pont ilyen anyósra vágyik mindenki, nem igaz? ?))))" Engem a sárkányfűárusra emlékeztet a Süsü a sárkányból.
Strassnoff Ignác
2017. június 27. 00:19
Tudom nem szép dolog ilyet mondani, meg ránézésre ítélkezni sem, de ez a hölgy így orcára, olyan "rokonszenves"... Pont ilyen anyósra vágyik mindenki, nem igaz? ?)))) Ne essen tévedésbe senki! A néni nem kegyet gyakorol. Védi az érdekeiket. Ha holnap kibaszna minden külföldit, akkor az azoknak nyilván nem esne jól. Anglia viszont belehalna. Heteken belül. Akárcsak szinte az összes nyugati állam. Jó pár éve valami szélsőjobbos barom felvetette Németországban, hogy rúgják már picsán az összes törököt, arabot, kelet-európait és egyéb egzotikus népségeket. Válaszként egy képviselőtársa ismertette, hogy ez milyen következményekkel járna az országra nézve. A kérdés lekerült a napirendről és azóta sem jött elő újra. Az angoloknál most ugye a kilépés miatt az uniós állampolgárokon van a hangsúly, de a nem uniósokkal szemben sem ugrálhatnak. Az ő munkájukat se szeretné egy angol se elvégezni... A terrorizmussal a kérdés nincs szoros összefüggésben. Az utóbbi 2-3 év merényleteinek elkövetői 90% feletti részben vagy már rég az adott nyugati államban éltek, vagy ott is születtek. Amúgy is érdekes kérdés lenne fellépni nagy általánosságban mondjuk a nyugaton élő muszlimok ellen. Szerintem úgy a fele török. Egyetlen török sem vett még részt a muszlim terrorakciókban és borítékolhatóan nem is fog soha. Ugyanis a zöme nagyjából annyira vallásos, mint a magyaroknak. Semennyire. Az arabokkal meg alig leplezett módon utálják egymást. Szóval nem robbantanak fel semmit, maximum a kebabos bódéjukat, ha elbasznak valamit. May keménykedik még egy kicsit, de ha sikerülne jobban bezárkózniuk, újra előjönnek majd a fogós kérdések. Továbbra sem fogja a társadalom reprodukálni önmagát, úgyhogy a fejlődéshez, a szociális és nyug
kizökkentidő
2017. június 26. 21:29
A migráns-menekült-terroristáknál fel sem vetödhet, hogy esetleg kipenderítik öket. Az Eus állampolgárokat viszont jól meg kellett fontolni. Idióták!
bruticsello
2017. június 26. 20:20
A magyarokat penderítsék csak ki az EU-ból Orbánnal az élen. Ez a mihaszna nép nem érdemli meg, hogy a fejlett nyugathoz tartozzon.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!