Lebontották Barcsay Ákos erdélyi fejedelem dévai emlékoszlopát

2015. január 05. 14:52

A dévai polgármesteri hivatal egy bírósági ítéletnek megfelelően lebontatta Barcsay Ákos erdélyi fejedelem emlékoszlopát, amelyet 2011-ben állítottak fel Déva régi főterén. Egy városi lakos ugyanis a bíróságon kifogásolta a szoborállítást, minthogy a felirat Déva várának egykori tulajdonosaként említette a fejedelmet. A város új helyszínen szeretné felállítani az alkotást.

2015. január 05. 14:52

A dévai polgármesteri hivatal egy bírósági ítéletnek megfelelően lebontatta Barcsay Ákos erdélyi fejedelem emlékoszlopát, amelyet 2011 novemberében állítottak fel Déva régi főterén.

 
A Krónika című erdélyi magyar napilap hétfőn közölt beszámolója szerint az önkormányzat megbízásából eljáró munkások december 29-én este bontották le és szállították ismeretlen helyre az emlékoszlopot.
 
Melania Iscru, a polgármesteri hivatal szóvivője az MTI-nek hétfőn elmondta, a hivatal a Gyulafehérvári Táblabíróság által kimondott jogerős ítéletnek megfelelően járt el. A táblabíróság úgy ítélte meg, hogy az emlékmű felállításánál nem tartották be a törvény által előírt engedélyezési folyamatot. Az emlékműállítást egy dévai polgár kifogásolta a bíróságon, aki elsősorban azt sérelmezte, hogy az emlékmű Déva vára egykori tulajdonosaként tesz említést Barcsay Ákos fejedelemről.
  
A városházi szóvivő elmondta, egyelőre biztonságba helyezték a kőoszlop elemeit, és keresik a módját annak, hogy valamikor újra felállíthassák egy másik, még ki nem választott helyszínen. Megjegyezte, a városháza nem indítja újra az engedélyezési folyamatot arra a helyszínre, amelyen az emlékmű az elmúlt három évben állt. Hozzátette, az új helyszínről a dévai magyar közösség képviselőivel is tanácskoznak.
  
Az emlékoszlopot 2011. november 12-én, a magyar szórvány napján leplezte le Kelemen Hunor RMDSZ-elnök, akkori művelődési miniszter. Annak köveit a Déva közelében fekvő Kisbarcsán, a hajdani Barcsay-birtokon egy kukoricásban találták meg. A lépcsőzetes kőoszlopot Dézsi Attila korábbi Hunyad megyei prefektus közbenjárására restaurálták és állították fel Déva régi központjában.
 
Barcsay Ákos 1658 és 1660 között volt Erdély fejedelme.

Összesen 9 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
kispufi
2015. január 05. 21:40
hát bizony, ha nem tetszenek olyan helyek, amelynek nem csak román történelme van, akkor el kell húzódni olyan helyekre, melyeknek kizárólagosan román történelme van. a nemzetállamiság jegyében. és akkor mindenkinek igaza lesz, igaz-e?
packó_
2015. január 05. 20:01
Ilyen hír hallatán az előttünk szóló Csák Máté kollégával értünk egyet: Fegyverbe! Bukarestet kell lebontani.
Gregorius
2015. január 05. 19:45
Nem tudom mi alapján ítélt a bíróság, ugyanis az évszázadok alatt egy rakás tulajdonosa (pl. a Hunyadiak..) volt a várnak, Barcsay Ákos is közéjük tartozott. Ráadásul az egyensúlyozásra kényszerülő fejedelem épp a legzűrösebb években volt "uralkodó", amikor a törökök megbüntették Erdélyt Rákóczy György lengyel hadjárata miatt, mégsem az idegenek ölették meg, hanem az utódja...
Béna Géza
2015. január 05. 16:23
Miben reménykedtek ezer éve azt hajtogatjuk hogy mi jó fiuk vagyunk ez a védjegyünk cserébe mindenünktől megfosztanak mert a magyarokat megfosztani állampolgárságuktól intézményeiktől emlékműveiktől dicsőség minden nem magyarnak. Csak azt nem tudom meddig bírjuk még ezt az önmarcangolást
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!