Varga Mihály: Működik a magyar gazdasági modell

2015. január 22. 12:17

Nőttek az adóbevételek, a kormány pedig jól állította be az adók szintjét – jelentette ki egy konferencián a nemzetgazdasági miniszter, aki szerint a devizahitelek kezelésének magyar modellje példaértékű a térség országai számára. Surányi György volt jegybankelnök ugyanitt a defláció okairól beszélt.

2015. január 22. 12:17

Működik a magyar gazdasági modell – jelentette ki a nemzetgazdasági miniszter a Világgazdaság című lap konferenciáján csütörtökön Budapesten. Varga Mihály rámutatott: a magyar gazdaság növekedése 2014-ben jelentősen meghaladta az Európai Unió átlagát, sőt a közép-európai országokénál is magasabb volt. „Aki el akar érni valamit, módszert keres, aki nem, kifogást” – mondta. A magyar kormány próbálta megtalálni a módszert, ennek jegyében csökkentette például a munkát terhelő adókat – mondta a miniszter.

Az áfa-bevételek 8 százalékkal nőttek, a társasági adóból 10 százalékkal, személyi jövedelemadóból 6 százalékkal több folyt be – sorolta. Ez azt jelenti, hogy jól állítottuk be az adók szintjét – mondta.

A devizahitelek kivezetésével kapcsolatban megjegyezte, ma „nem a magyar kormánynak kell vizsgálnia a lengyel vagy a horvát példát, hanem fordítva”. A 2015-ös várakozásokról Varga Mihály elmondta: az Európai Központi Bank mennyiségi enyhítési programjából a magyar gazdaság is profitálhat, emellett importőr országként jelentős segítség Magyarországnak az alacsony olajár. A külső kockázatok közül kiemelte az ukrajnai konfliktust és a küszöbönálló görögországi parlamenti választások esetleges utóhatásait. A feladatok között említette a hitelezés fellendítését. A miniszter megjegyezte, az állam nem tervez további akvizíciókat a bankrendszerben, bár – tette hozzá – ez nem egy lezárt piac. Kijelentette: nem cél, hogy kereskedelmi bankok tartósan állami tulajdonban maradjanak.

Surányi György volt jegybankelnök többek között arról beszélt, hogy 2013-tól jelentős lazításba kezdett a magyar jegybank – a maginflációhoz viszonyítva a reálkamat 4 százalék körüli értékről zéróra esett –, mégis defláció van ma Magyarországon. Ennek egyik oka az MNB egykori elnöke szerint az olajárak csökkenése, ami jó a magyar gazdaságnak, a másik oka viszont a súlyos belföldi kereslethiány, mert nagyon alacsony a fogyasztás és a magánszektor beruházása. 

Összesen 17 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
realista
2015. január 22. 21:50
Úgy látszik most Varga lett az ügyeletes bohóc. Naponta jönnek a "zseniális" meglátásai.
Akitlosz
2015. január 22. 15:59
"a kormány pedig jól állította be az adók szintjét" Az adózók is így gondolják?
Secnir
2015. január 22. 13:34
"Varga Mihály rámutatott: a magyar gazdaság növekedése 2014-ben jelentősen meghaladta az Európai Unió átlagát, sőt a közép-európai országokénál is magasabb volt" SŐT! lekörözte a nyugatot! EGYENESEN magasabb a Világátlagnál! NINCS PÁRJA A MAGYAR MODELLNEK A SZATURNUSZ GYŰRŰIN INNEN!
Mich
2015. január 22. 13:22
Erről a konferenciáról maga a Világgazdaság ezt emeli ki: "A Világgazdaság konferenciájának kerekasztal-beszélgetésén Kupa Mihály volt pénzügyminiszter kiemelte, a nyugati megfigyelők már most aggódnak amiatt, hogy az állam bevásárol egyes szektorokba." ...érdekes a hivatkozás-sor: Világgazdaság > Világgazdaság-kerekasztal > Kupa Mihály volt pénzügyminiszter > "nyugati megfigyelők"...
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!