Vonakodás nélkül lett állambiztonsági ügynök Peterdi Pál

2016. május 17. 11:00

A Pesti Srácok közölt cikket levéltári kutatás alapján Peterdi Pál sportújságíró 1961-es beszervezési kísérletéről, majd 1965-ös beszervezéséről. Az állambiztonsági tiszteknek semmiféle pressziót nem kellett alkalmazniuk, Peterdi maga ajánlkozott fel, cserébe azért, hogy a felesége is vele utazhasson külföldi útjaira.

2016. május 17. 11:00

Peterdi Pál sportújságíró és humorista beszervezéséről közölt cikket a Pest Srácok. A sportújságíró és humorista, aki például a sajtóhibákat gyűjtő „Tücsök és Bogár” című rovata és műsora kapcsán volt ismert, láthatóan önként és dalolva lett az állambiztonság titkos munkatársa – írja a Pesti Srácok. Nem volt szükség sem nyomásgyakorlásra, sem vesztegetésre vagy zsarolásra: Peterdi csak azt akarta, hogy felesége is utazhasson vele külföldre.

Mező Gábor cikke szerint Peterdit először 1961-ben, egy útlevélkérelem kapcsán merült fel. Bécsbe szeretett volna utazni feleségével: a meghívólevelét az UPI hírügynökség bécsi vezetője, Franz Cyrus írta, aki érdekelhette a magyar állambiztonságot. Peterdiről környezettanulmányt késíztettek, őt ismerő ügynökök jelentettek róla, majd megkörnyékezték. A jelentésekből világos, hogy Peterdinek nem volt ellenérzése a megkereséssel kapcsolatban, sőt, ő maga ajánlkozott első alkalommal is. Rögtön fedőnevet is kapott: „»Pálmai« ekkor ismét felvetette, hogyha kimegy, »szivesen áll rendelkezésünkre«, ha valamilyen kérdés érdekel bennünket, »szivesen utánanéz”.

Ekkor azonban még nem szervezték be a sportújságírót, mivel nem tudták konkrét ügyhoz használni „és mint hazai kutató ügynökre, nem volt szükség”. Ez azonban 1965-ben megváltozott. A hírszerzés be akart szervezni ugyanis egy kanadai-magyar újságírót, Bastyovanszky Lászlót, akiről „Pierre Poirot” néven vezettek „K-dossziét”, azaz be akarták szervezni. Ehhez kellett Peterdi segítsége, akia  Tampere-i Jégkorong Világbajnokságon ismerte meg a férfit, és vele, illetve Vitray Tamással készült közös könyvet írni a jégkorongról.

Peterdi ismét felajánlotta szolgálatait: „»Pálmai« közölte, hogy bármikor hajlandó segitségünkre lenni és megadni minden felvilágositást a bennünket érdeklő témáról vagy személyekről”. Így a beszervezni kívánt Bastyovanszky miatt 1965-ben Peterdi Pál titkos munkatárs lett, és írásos jelentést is készített a kanadai-magyar férfiról. A Pest Srácok cikkének második részéből hamarosan az is kiderül, hogyan alakult végül ez a történet.

Összesen 46 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
Morgen
2017. január 06. 11:46
"Csak hogy , MINDENKI aki a Kádár rendszerben élt, vádolható kollaborációval.Csak mert ITT élt.Én, te, ő, bárki... Aki meg bármilyen pozícióban volt , az meg főleg és joggal." Na, nehogy már! Nem egy embert ismerek, aki pozícióban volt és még párttag sem volt, nemhogy mocsadék besúgó lett volna! Csakhogy az ilyen embernek tudnia kellett és bizony el kellett végeznie három ember munkáját, állandóan a nyakán lógtak a mocskos besúgók, mert nem volt "politikailag megbízható" ! Az ilyen embereknél családilag jellemző , hogy mindkét ágról egyetlen kommunistát és munka nélkül meggazdagodott embert nem lehet kimutatni. Olyat igen, aki elismert ember, akire hallgattak a környezetében és megoldott már pár szakmai kérdést az életében. Ezek az emberek azt is kibírták, hogy bosszúból hülyéket neveztek ki a fejük fölé. De! Nem törtek derékba és elviselik, hogy nem milliárdosok.
atila68
2016. december 19. 09:55
Pont mint Demszky Gábor.
hátakkor
2016. július 23. 16:42
"Csak hogy , MINDENKI aki a Kádár rendszerben élt, vádolható kollaborációval" Ez amolyan petőiváni szint, ne haragudj!
ThunderDan
2016. július 23. 16:40
Egyetértek. De azt is látni kell, hogy az MSZMP utódpártját már három ciklusra választotta meg a nép - sajnos. Miniszterelnökként kormányra került két magas rangú MSZMP-funkcionárius (az már csak a hab a tortán, hogy az egyik korábban pufajkás is volt, a másik meg III/II-es ügynök...), az MSZP-kormányokban hemzsegtek a volt MSZMP KB, sőt PB (!) tagok. Sajnos ennek a kérdéskörnek lassan már csak történeti jelentősége lesz.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!