A kitörés alulnézetből

2016. február 11. 14:57

A kitörés a második világháború hadtörténetének legszörnyűbb fejezetei közé tartozik. Szavakkal le nem írható az a borzalom, amit az érintettek néhány nap alatt átéltek.

2016. február 11. 14:57
Ungváry Krisztián
Index

„A budapesti német–magyar csapatok kitörési kísérlete a második világháború egyik legvéresebb katonai akciója volt. Kevesebb mint öt nap alatt húszezer katona pusztult el, ugyanennyien estek fogságba, míg az átjutás legfeljebb 700 főnek sikerülhetett. Összehasonlításul: az 1944-es normandiai partraszállás során a szövetségesek számára legvéresebb veszteségek az Omaha-partszakaszon keletkeztek, de a halott, sebesült és eltűnt katonák száma itt sem haladta meg az ötezer főt. Ehhez képest az Omaha-partszakasz az amerikai kollektív emlékezetkultúra integráns része, míg a kitörés eseményei egyáltalán nem szerepelnek a német köztudatban, és sokáig Magyarországon sem kaptak különösebb figyelmet.

A kitörés halottait sokáig csak titokban lehetett gyászolni. Szomorú jelenség, hogy a légüressé vált politikai térben sajátos szervezetek ezeknek az áldozatoknak a sorsát is egyre inkább instrumentalizálják. (...)

Pontos adatokat lehetetlen megállapítani, de abból indulhatunk ki, hogy az összesen mintegy harmincezer német és néhány ezer magyar kitörőből csak kb. 1,5 százalék érte el a saját vonalakat. Szovjet jelentések szerint Budapest határa és a külső bekerítési gyűrű között mintegy 20 000 német katonát »semmisítettek meg«. Ehhez képest jelenleg összesen 634 személy csontjait sikerült megtalálni (az esetek ötven százalékában úgy, hogy az érintett nem volt azonosítható). Legfeljebb százas nagyságrendet is elérhet azoknak a száma, akiknek a csontjait náci relikviákat kereső sírrablók dobálták szét. Többségük tehát még most is ismeretlen helyen porlad, anélkül hogy rokonaik tudnának arról, hogy szeretteikkel mi is történt valójában.

A kitörés tehát a második világháború hadtörténetének legszörnyűbb fejezetei közé tartozik. Szavakkal le nem írható az a borzalom, amit az érintettek néhány nap alatt átéltek. Fontos és szükséges, hogy emlékezzünk erre az eseményre, amelynek során értelmetlenül hajtottak vágóhídra több ezer embert. Okkal feltételezhető, hogy a budai hegyekben még ma is rengeteg feltáratlan tömegsír található. A kitörés többtucatnyi résztvevőjével készítettem már interjút – egyikük sem arról áradozott, hogy Európát kívánta volna a budai hegyekben megvédeni. Az az emlékezetkultúra, amely ebből az eseményből hősies mítoszt kreál, valójában azok emlékét is arcul csapja, akikre emlékeztetni kíván.”

 

az eredeti, teljes írást itt olvashatja el Navigálás

Összesen 153 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
balbako_
2017. március 12. 15:32
Azért ez a fickó lassan az apjához hülyül és előadja a történetírást békaperspektívából.
kuwiq
2017. február 13. 21:57
A választás nagyjából úgy nézett ki, hogy vagy harcolva halsz meg, vagy szerencséd lesz, és tényleg átjutsz, vagy fogságba esel, és halálra éheztetnek vagy dolgoztatnak, ha nem lőnek agyon előbb. Á, bocs, 1% túlélte. Így is jó sokáig sikerült a ruszkikat feltartóztatni, meg is adta az árát Budapest, a környéken egy fővárost se zúztak be ennyire. Bécs bezzeg egy karcolás nélkül megúszta. Nem mondom, hogy hősök voltak, emberek voltak és egy lehetetlen helyzetben ezt választották. Ismertem olyat, aki még korábban a Hunyadi páncéloscsapattal elhagyta a fővárost, és Veszprém környéki csatározások során elfoglalt egy orosz harcálláspontot. Azt mondta, tele voltak amcsi konzervekkel, csokival, teherautókkal. Ő amerikai fogságba esett végül Ausztriában, aztán részt vett az újjáépítésben. Másik volt ismerősöm a Donnál esett hadifogságba, az 50-es évek elején jöhetett haza, de a határátlépés után nem engedték le a vonatról, mert kb úgy festett mint egy auschwitzi túlélő, a szokásos 70 kiló helyett pont 38 kg volt.
Harangláb
2017. február 13. 21:56
Hitler természetesen őrült volt, hiszen a filmekben úgy ábrázolják őt a győztesek...
mustarharmas
2017. február 13. 21:56
Ungváry nem történész, hanem történelem iránt érdeklødő celeb. A véleménye annyit is ér. Viszont feltűnő, hogy mennyire szereti negatív szögből beállítani a magyar eseményeket. csak nem a Papa hatása?
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!