Itt az ötletpályázat a első világháborús emlékműről

2016. április 26. 14:20

Az I. világháború 100 éves évfordulójának idején a kormány új központi emlékművet szándékozik állítani az első világégés hősi halottainak. A korábban meghirdetett ötletpályázat lezárult, a pályaművek már el is érhetőek az interneten. Schmidt Mária szerint a cél az, hogy „egy méltó emlékművet tudjunk avatni az elkövetkező egy-két év során”.

2016. április 26. 14:20

A következő két hétben internetes szavazáson nyilváníthat véleményt a nagyközönség az első világháború magyar katonaáldozatai előtt tisztelgő központi emlékmű ötletpályázatára beérkezett félszáz tervről – jelentette be az Emberi Erőforrások Minisztériumának parlamenti államtitkára kedden sajtótájékoztatón, Budapesten.

Rétvári Bence azt mondta: szinte minden más európai országban van ilyen központi emlékhely, vidéken pedig számos obeliszk, emlékmű állít emléket az ottani hősöknek. Utalt arra, hogy az első világháború 662 ezres magyar katonai embervesztesége kétszerese a második világháborúénak.

Aki az életét adta a nemzetért, az méltán tarthat igényt a nemzet emlékezetére, kegyeletére – fogalmazott az államtitkár. Hozzátette, a korábban állított mementókat a második világháború után a kommunista rendszer igyekezett eltüntetni, átnevezni vagy átértelmezni, hiszen nem akart történelmi közösséget, folytonosságot vállalni azzal az első világháborús időszakkal, amely szerinte csak az uralkodó osztályok háborúja volt.

Tisztelet a holtaknak

Rétvári Bence kitért arra, a centenárium az adósság törlesztése mellett arra is lehetőséget nyújt, hogy az eseményektől, konfliktusoktól eltávolodva adhassák meg a tiszteletet modern, egyedi módon a hősi halottaknak, a hadifogságba esett 743 ezer és a sérülést szenvedett 734 ezer katonának, aki a Magyar Királyság területéről vonult hadba.

Az államtitkár jelezte: nem titkolt cél, hogy ráirányítsák a közönség figyelmét a centenáriumra, és talán ki-ki a saját hősét is megtalálja, a nemzet hőseire emlékezve. 

A pályázat kapcsán pedig szólt arról: nem konkrét tervpályázatot, hanem ötletpályázatot írtak ki, de az eredmény fontos jelzés arról, hogy a legtöbben milyen jellegű emlékművet és hol látnának szívesen.

Schmidt: Méltó emlékművet kell állítani

Schmidt Mária, a XX. Század Intézet főigazgatója az eseményen azt mondta: a cél az, hogy „egy méltó emlékművet tudjunk avatni az elkövetkező egy-két év során”.

Az MTI kérdésére közölte: a beérkezett javaslatok a főváros legkülönbözőbb helyeire képzelték el az emlékművet, volt, aki azt a Vérmezőn, a Millenárison, a volt józsefvárosi pályaudvar területén, míg más a Népliget valamely pontján helyezné el.

Az ötletpályázatra beérkezett alkotások a közönségszavazás helyén tekinthetőek meg

Összesen 15 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
3M..
2016. június 19. 18:17
Nem hinném hogy ennek a kormánynak bármiféle joga lenne a magyaroknak emlékművet állítania. Nekik megvannak a kedvenc kisebbségeik, a cigány, és a zsidó áldozatok emlékműállításában, hatalmas gyakorlattal rendelkeznek. Ugyanis ők is kisebbségiek. Hagyjanak minket magyarokat magunk emlékezni. Nincs szükség rá hogy az ő giccseiket kelljen bámulnunk. Ez az emlékezés a miénk. Szebb Jövőt!
Bölcs Ész
2016. április 27. 21:56
Lehetne végre szakítani a látszóbetonnal és a műrozsdával?
Akitlosz
2016. április 27. 02:42
"Aki az életét adta a nemzetért," Az első világháborúban a magyar katonák ugyan nem a magyar nemzetért harcoltak, nem Magyarországért. Magyarország nem volt független ország akkoriban, a világháborúban részvételbe semmilyen beleszólása nem volt, az teljes mértékben a habsburgok sara volt, a magyar hadsereg egy idegen birodalomért harcolt, amelyik már 1526. óta fojtogatta Magyarországot A magyar katonák 1703-1711-ben, 1848-1849-ben harcoltak a magyar nemzetért. 1941-1945-ben is, hogy ne legyen Magyarországon is bolsevizmus. Sajnos nem jött össze egyik sem. No nem mintha az első világháború sikeres lett volna, Magyarország semmit nem tehetett a háborúról, a győztesek mégis Magyarországot büntették meg a leginkább, még Csehország és Horvátország javára is, amely országok egészen pontosan ugyanannak a birodalomnak voltak részei, mint Magyarország és az ő katonáik is ugyanazon az oldalon harcoltak, mint a magyar katonák.
sersem4
2016. április 27. 02:41
A Mazsihiszt meg az Obamát megkérdezték már, hogy szabad-e szobrot állitani a Magyar Királyság honvédeinek emlékére?
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!