Strasbourg: A holokauszttagadást és az antiszemitizmust nem védi nemzetközi egyezmény

2015. november 10. 12:37

A holokauszt tagadását és az antiszemita előadásokat nem védi az Emberi Jogok Európai Egyezménye – döntött kedden egy francia előadóművész, Dieudonné M'Bala M'Bala ügyében a strasbourgi Emberi Jogok Európai Bírósága. M'Bala M'Bala szerint megsértette az önkifejezéshez való jogát egy francia bíróság, amikor becsületsértésért elmarasztalta egy antiszemita színpadi jelenet miatt.

2015. november 10. 12:37

 A holokauszt tagadását és az antiszemita előadásokat nem védi az Emberi Jogok Európai Egyezménye – döntött kedden egy francia előadóművész, Dieudonné M'Bala M'Bala ügyében a strasbourgi Emberi Jogok Európai Bírósága.

Dieudonnét Franciaországban marasztalta el a bíróság etnikai, nemzeti, faji, vallási közösség ellen elkövetett becsületsértés miatt. Egy 2008-as előadása végén ugyanis egy ismert holokauszttagadót hívott fel a színpadra, akinek egy „a fény ruháját”, valójában a haláltáborokra jellemző, a zsidó feliratot tartalmazó, sárga csillaggal ellátott csíkos pizsamát viselő színész a „szalonképtelenség és pofátlanság díját” adta át. Az „elismerés” egy három ágú gyertyatartó volt, melynek mindegyik ágára egy-egy almát tűztek.

Dieudonné azért fordult a strasbourgi bírósághoz, mert úgy vélte, hogy a francia bíróság megsértette az önkifejezéshez fűződő jogát, amelyet az Emberi Jogok Európai Egyezménye garantál. A bírák szerint viszont a beadvány nem elfogadható, ezért elutasították, a döntés pedig végleges, fellebbezésnek helye nincs.

„A bíróság arra a megállapításra jutott, hogy Dieudonné M'Bala M'Bala ki akarta forgatni az egyezmény vonatkozó passzusát, olyan célokra használva a véleménynyilvánítás szabadságát, melyek összeegyeztethetetlenek az egyezmény betűjével és szellemével, és ha ezt elfogadta volna, az az egyezmény által garantált jogok és szabadságok pusztulását segítette volna elő” – indokolta döntését a bíróság.

A strasbourgi bírák szerint a sértő megnyilvánulás ugyanis már nem tekinthető szórakoztatásnak, sokkal inkább politikai rendezvényre emlékeztetett, amely a művészi előadás ürügyén és leple alatt a holokauszttagadást támogatta, az ismert holokauszttagadó szerepeltetésével, és a meggyilkolt zsidók meggyalázásával azáltal, hogy egy olyan emberrel hozták az áldozatokat összefüggésbe, aki tagadja a népirtást.

„A bíróság szerint ez nem olyan előadás, mely legyen akár szatirikus vagy provokatív, a véleménynyilvánítás szabadságát megillető védelem alá esik, hanem valójában a gyűlölet, az antiszemitizmus és a holokauszttagadás támogatásának megnyilvánulása” – érvel a bíróság, hozzátéve: ez művészi előadásnak álcázott nyílt és hirtelen támadással ér fel, és olyan ideológiáknak adott teret, melyek ellentétesek az Emberi Jogok Európai Egyezményének értékeivel.

Összesen 60 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
sersem4
2016. május 11. 19:59
Mindent szabad,kivéve amit a zsidók szerint nem szabad. Pont.
sersem4
2016. május 11. 19:59
Charlie Hebdo vs zsidóviccek. Ha egy zsidó véletlen lelőné,simán felmentenék arra hivatkozva,hogy megsérült a fenenagy érzékenysége.
teljesenertelmetlen
2016. február 03. 16:59
"A strasbourgi bírák szerint a sértő megnyilvánulás ugyanis már nem tekinthető szórakoztatásnak, sokkal inkább politikai rendezvényre emlékeztetett" Természetesen a francia zsidók vicclapja nem tartalmaz sértő megnyilvánulást egy kicsit sem, és szórakoztatásnak tekinthető. Csupa móka-kacagás. Ébresztő emberek! Hamarosan lecsuknak a véleményedért!
Vezetéknév Utónév
2015. november 18. 12:11
Korrekt ítélet. A szólásszabadságnak egyértelműen vannak határai: ha valaki olyan ideológiát hirdet, ami - más emberi jogok tagadása mellett - a szólásszabadság felszámolását támogatja.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!